DRAGAN BJELOGRLIĆ

Rubrika:
PRESSING 23, OKTOBAR 1996.
DRAGAN BJELOGRLIĆ – „LEPA SELA...“ SU ČUDO OD FILMA
RAZGOVARALI: DEJAN DABIĆ I BOBAN STOJANOVIĆ

Za početak, kako je uopšte došlo do snimanja ovog filma i kako si se odlučio na to da se na filmu okušaš i kao producent?
Do toga da se snimi ovaj film došlo je, pre svega, na osnovu ideje Srđana Dragojevića koji je pročitao ratnu reportažu Vanje Bulića i naterao ga da napiše prvu verziju scenarija i o tome se uglavnom sve zna... A do toga da mi budemo producenti došlo je zato što pre nekoliko godina niko, ne da nije bio zainteresovan, nego nije verovao da je neko u stanju da snimi jedan ovako obiman projekat. Niko nije želeo da se zamajava time, svi su bili u fazonu da je dobro zamišljeno, zanimljivo, ali da to nije moguće realizovali. Bila je to neka '93, ’94, rat, haos i, naravno, kod ljudi je postojala zebnja da takav film rade.

Ko čini "Cobra film department", koji je i producent ovog filma?
"Cobra film Department" činimo Nikola Kojo i ja (mi smo pre toga uradili pozorišnu predstavu "Moja draga", pa smo nakon toga saradnju proširili i na film), a odmah su nam se priključili Milko Josipov i moj brat Goran, koji je i vlasnik firme i koga smo Kojo i ja uspeli da animiramo da prestane da se bavi ozbiljnim stvarima i da počne da se bavi filmom. Sva sreća da je ovako ispalo (smeh), da film izuzetno prolazi kod publike, inače bismo imali velikih problema.

Ko je koga odabrao - da li ti Srđana ili Srđan tebe? Negde smo pročitali tvoju izjavu nakon "Anđela" da bi sa njim voleo da radiš?
"Mi nismo andjeli" i "Crni bombarder" su se paralelno pojavili 1992. godine. Mi smo bili zajedno u Herceg Novom, "Crni bombarder" se prikazivao na kraju festivala kada su već bile podeljene nagrade (a "Bombarder" i "Anđeli" su ravnopravno dobili "Zlatnu mimozu", Grand-prix Festivala) i to veče smo otišli da zajednički proslavimo. Ostali smo da kasno, pili, i Srđan je tada rekao da bi voleo da radi sa mnom i da već ima neke scenarije. Pošto smo bili svesni da više nije bilo vreme da se ode u neku producentsku kuću i ponudi scenario, Srđan mi je predložio da projekat zajednički izguramo i onda smo se načelno dogovorili. Znači, postojala je želja i sa moje i sa njegove strane.

FILM JEDNE GENERACIJE

Ja sam mu stalno govorio da bih voleo da to bude film gde bi igralo nas nekoliko glumaca iz jedne generacije. Možda je i to ponukalo njega da radi "Lepa sela..." jer je u toj priči video mogućnost da šest, sedam ljudi iz iste generacije iskažu svoj stav, ispričaju svoju priču. Verovatno je to bilo prevashodnije. a ne samo rat u Bosni. Mada je on prilično lutao, hteo je da radi "Devedesete", jer je smatrao da bi trebalo raditi filmove van svega, imao je potrebu da stalno beži od realnosti, a ja sam zastupao tezu da je upravo aktuelna situacija - inspiracija.

Na početku je ekipa filma imala problema sa vlastima Republike Srpske, ali su se malo ohladili kada su pročitali scenario.
Problem je postojao samo sa jednim čovekom, Nikolom Koljevićem (u to vreme potpredsednikom Republike Srpske - prim. autora), kao jednim od autoriteta koji je scenario proglasio antisrpskim. Inače, na moje veliko iznenadjenje, u prvim kontaktima sa ostalim ljudima u Republici Srpskoj postojala je želja da se uđe u naš film. Mi smo njima omogućili da se upoznaju sa suštinom filma, pošto ćemo film snimati u autentičnom ambijentu, da ne bi kasnije bilo nekih problema i nesporazuma. Znali smo da očekuju neki naivni, socrealistički film u kome se veliča pravedna borba srpskog naroda. I pored toga, prve reakcije su bile pozitivne, da bi se sve to posle srušilo, ali mislim da je dobro što je tako ispalo, jer smo film snimali nezavisno od bilo kakvih uticaja.

Kako ste pridobili za film Batu Živojinovića s obzirom na njegove političke stavove?
Bata Živojinović je reagovao kao veliki glumac na dobru ulogu i na dobar film.

Da li si se nešto posebno pripremao za svoju ulogu: obilazio teren, slušao priče ljudi sa ratnog područja?
Pa, ne nešto posebno. Znam da bi to lepo, holivudski zvučalo da sam se pripremao kao De Niro i da sam išao negde da ratujem. Ja sam, pripremajući film kao producent, proveo mnogo vremena u ratnim zonama i bio sam u prilici da se družim sa tim ljudima što mi je, naravno, koristilo za ovaj lik. Pripreme su, međutim, najviše išle kroz saradnju i razgovore sa Srđanom Dragojevićem i Nikolom Pejakovićem, jednim od ključnih scenarista u filmu i mojim direktnim partnerom koji je igrao Halila.

Da li ti se čini da si ovom ulogom na neki način zaokružio prvi deo svoje karijere započet ulogom Sirogojna u "Bošku Buhi" i da si tako zakoračio u glumačku zrelost?
Ne mogu to u ovom trenutku da kažem, ali bilo bi dobro ako je tako.

Kako film prolazi u inostranstvu?
Film je tek od skoro započeo svoj život u inostranstvu. Jako uspešno je prikazan na montrealskom festivalu. Dragojević je tamo bio i zadovoljan je...
Ovo smo pitali i zato što je "Crni bombarder" sa uspehom bio prikazan u LA, a kritičari su te upoređivali sa Džejmsom Dinom.
"Crni bombarder" je bio na ivici uspeha u inostranstvu, pre svega u Americi. Međutim, sve se to završilo malom distribucijom, ne toliko značajnom i tu ništa konkretno nije urađeno. Ostaju samo za uspomenu članci, pre svega meni... Što se "Lepih sela..." tiče, to je potpuno drugačiji film, koji je drugačije rađen, već ima obezbeđenu distribuciju u Grčkoj, otkupljen je u Makedoniji i Sloveniji: znači, u toj našoj okolini već jc obezbedio sebi sudbinu. Išle su o njemu tri reportaže na BBC-iju, CNN-u, SKY NEWS-u, izašla su dva članka u New York Times-u. To obećava uspeh. E sad, film je takav kakav je, obrađuje jednu temu koja je vrlo nezgodna i ovde i u svetu. On je već kod nas izazvao kontradiktorna reagovanja, mogu da zamislim kako će to biti u svetu. Čini mi se da će to biti dosta čudan put izlaska u svet. Koliko će sve to biti uspešno, zavisi od dosta činilaca, pa i od sreće.

Na uspeh filma bi nepovoljno mogao da utiče i jak hrvatski lobi u Holivudu. Tu, pre svega, mislimo na Lustinga (jednog od producenata "Šindlerove liste" - prim. aut.), kojeg vi poznajete od svojih filmskih početaka.
To jeste problem, hendikep sa kojim se moramo suočiti. Ali, tu je i provokacija koja se nudi i mi smo s tim i računali kada smo počinjali da radimo srpski film koji govori o ratu u Bosni...

FILMOM IZNAD DNEVNE POLITIKE

Ono što je snaga ovog filma je univerzalni filmski jezik koji pobeđuje politiku. Dragojević je uspeo da nađe baš takav filmski jezik koji je iznad dnevne politike i iznad predrasuda i nacionalnih osećanja. U tome je najveća vrednost ovog filma. Sada imamo situaciju da ovaj film hoće ljudi iz Sarajeva, ljudi iz Hrvatske, ljudi iz različitih krajeva sveta. Svi oni reaguju, pre svega, na dobar film. Jer, "Lepa sela..." su pre svega, jedno čudo od filma, u smislu onoga što je napravio za samo nekoliko meseci. Nema dana da neko o tom filmu ne kaže svoje mišljenje. Znači, to je takva provokacija, provokacija koja se dugo nije desila od strane filma u ovoj našoj državi i smeta mi što su u manjini oni koji bi time trebalo da se pozabave. Da budem iskren, meni sve to što se s filmom dešava, kao producentu odgovara, jer utiče na njegovu gledanost, ali mi smeta što su ljudima isprani mozgovi pa govore da je film antisrpski i slično. Gluposti. Vanja Bulić je čak dobio i pismo od jednog čoveka koji hoće da dokaže da je naš film finansirao Vatikan (smeh). Ja mu kažem; "Daj što pre da se to objavi, jer sve to, naravno, utiče na marketing filma." Međutim, zaista sam razočaran što, osim neke naše generacije koja vrlo dobro zna šta znači ovaj film, ova neka starija generacija kao da nema dovoljno snage da kaže: "Ljudi, ovi momci su posle dužeg vremena uzburkali, napravili nešto, nešto što kad pogledaš jednom, kažeš, čekaj, šta je ovo, ovo moram da gledam još neki put." To je ta kreativna hrabrost koju je Dragojević ponudio i koja se retko sreće i u svetu. To odgovorno tvrdim.

Opšti je utisak da ste se i vi i Dragojević promenili tokom rada na ovom filmu. Da ste postali drugačiji.
Mi smo toga bili svesni. Ovaj film je od početka zamišljen tako da nastaje tokom snimanja, onako kako smo se i mi menjali. Jednostavno, drugačije se ovakav film nije ni mogao napraviti. Sticaj okolnosti je takav da je sve ispalo srećno. Isto tako, sve što nam se dešavalo moglo je da nas baci u raznorazne dileme, sumnje, depresije. Ali, eto, ispalo je dobro.

I za kraj, da li ćete dalje nastaviti samo kao glumac ili ćete se baviti i producentskim poslom?
Na to pitanje još ni sam ne znam odgovor.

Film Srđana Dragojevića "Lepa sela lepo gore" postao je za samo nekoliko meseci prikazivanja pravi pravcati kinematografski fenomen: samo u Beogradu ga je videlo preko 200.000 ljudi, puni sale širom naše zemlje, počeo je da se prikazuje i na svetskim festivalima A-kategorije (Montreal). Pri tom je suvereno prokrstario domaćim filmskim festivalima dobivši, pored ostalog, nagradu za režiju u Herceg Novom (Srđan Dragojević) i drugu nagradu za scenario u Vrnjačkoj Banji (Vanja Bulić, Srđan Dragojević, Nikola Pejaković). Čini se, međutim, da je najviše dobio, ali i najviše rizikovao (što će se najbolje videti iz ovog intervjua), Dragan Bjelogrlić (ujedno i jedan od producenata), kome je uloga Milana donela dve prestižne glumačke nagrade: za glavnu mušku ulogu u Herceg Novom i Grand-prix "Ćele kula" za najbolje glumačko ostvarenje u Nišu. Nekoliko sati pre nego što je trebalo da izađe na Letnju pozornicu gradske Tvrđave da primi svoju najznačajniju glumačku nagradu u osamnaestogodišnjem opstajanju na filmu (počeo je kao dečak u "Bošku Buhi", B. Bauera 1978. godine), Dragan Bjelogrlić je pristao da, u ne baš najpogodnijim uslovima, u holu hotela "Ambasador", obavimo ovaj razgovor.
  • Strip
  • Music
  • Movie
Strip Pressing predstavlja specijalno izdanje studentskog lista Pressing, koji izdaje Niški Studentsko Informativno Izdavački Centar. Prvi broj Strip Pressinga ugledao je svetlost dana početkom leta 2001.
Čitaj dalje
PRESSING MUSIC je specijalni dodatak Pressinga koji izlazi povremeno, uglavnom u novogodišnjem broju. Sadrži intervjue, recenzije, kritičke tekstove, zanimljivosti i reportaže. Ovaj dodatak priprema muzička redakcija lista i do sada je urađeno tri broja.
Čitaj dalje
PRESSING MOVIE je koncept započet u leto 2000. godine gde je redakcija bila vođena idejom da se napravi specijalni, filmski broj. Želja je bila da se jednim ovakvim izdanjem da osobeno viđenje filmskih događaja, od FEST-a, preko Oskara, sve do aktuelnih intervjua i eseja.
Čitaj dalje

Pressing izdanja

Trash Erotska strana

Galerija fotografija

http://www.pressing-magazine.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/95301701.jpg

Trash 03

NADĐUBRIVANJE (1) Zvonko Karanović - intervju: Nema izgovora za odustajanje - odlomak iz romana: Četiri zida i grad DEPONIJA SEXA Velibor Detaljnije

http://www.pressing-magazine.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/18024902.jpg

Trash 06

ZDRAVSTVENO UPOZORENJEČitanje ubija.Sadržaj ovog časopisa šteti ljudima u vašoj okolini.SADRŽAJVelibor PetkovićJEBAVAC PRED SUDOMVladimir KecmanovićDEO SIBIRAZoran ĆirićPRECRTANO***Kratke priče sa zapadne straneEdi MatićJUGO&NOSTALGIJAGoran KaranovićFESTIVALUSMiljenko BuhačSVE O JURI I BOBANURobert MlinarecMIRIS KNJIGEVeselin GataloKILOŽeljko Detaljnije

http://www.pressing-magazine.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/90442104.jpg

Trash 06

ZDRAVSTVENO UPOZORENJEČitanje ubija.Sadržaj ovog časopisa šteti ljudima u vašoj okolini.SADRŽAJVelibor PetkovićJEBAVAC PRED SUDOMVladimir KecmanovićDEO SIBIRAZoran ĆirićPRECRTANO***Kratke priče sa zapadne straneEdi MatićJUGO&NOSTALGIJAGoran KaranovićFESTIVALUSMiljenko BuhačSVE O JURI I BOBANURobert MlinarecMIRIS KNJIGEVeselin GataloKILOŽeljko Detaljnije

http://www.pressing-magazine.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/55402305.jpg

Trash 06

http://www.pressing-magazine.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/41072806.jpg

Trash 06

http://www.pressing-magazine.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/96670607.jpg

Trash 06

http://www.pressing-magazine.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/60676908.jpg

Trash 06

http://www.pressing-magazine.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/42734210.jpg

Trash 06

Jotel.co.rs

NisCafe.com

nisville-banner
© 2007-2011. PressingMagazine.com
Sva prava su zadržana/All rights reserved
Autorski materijal objavljen na stranama portala ne sme biti reprodukovan bez prethodnog odobrenja autora, izdavača ili uredništva.
Dozvoljeni su citati i prenos informacija uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka.